Regulamin Małopolskiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła 2024

Aktualizacja z dnia 9.09.2024 r.: nowy termin zgłoszeń do konkursu EKOSZKOŁA

Aktualizacja z dnia 13.06.2024 r.: nowy termin zgłoszeń do konkursu EKOSZKOŁA

INFORMACJE WSTĘPNE

1. Konkurs EKOSZKOŁA składa się z konkursów z IV Rund:
    • Runda I – Film ekologiczny – runo leśne
    • Runda II – Prezentacja multimedialna z przebiegu działań ekologicznych
    • Runda III – Fotografia przyrody miejscowości, gminy
    • Runda IV – Plakat lub makieta
  2. Szczegółowe i bieżące informacje dotyczące Projektu można znaleźć na stronie internetowej www.projektekoszkola.pl oraz na stronie Facebook pod adresem: www.facebook.com/projektekologiczny

ZGŁOSZENIA

1. Zgłoszenia do Konkursu EKOSZKOŁA należy przesłać do 15 października 2024 r. za pomocą papierowej deklaracji (załącznik nr 1 do Regulaminu Ogólnego) lub skanu skanu wysłanego na adres e-mail: spdolny7@gmail.com.
  2. Wraz ze zgłoszeniem Szkoły biorące udział w Konkursie EKOSZKOŁA dostarczają organizatorowi Projektu (Zespołowi Szkolno – Przedszkolnemu w Borzęcinie Dolnym) zgody na przetwarzanie danych osobowych – RODO (załącznik nr 2 Regulaminu Ogólnego) oraz zgody na udział w projekcie na warunkach określonych w Regulaminie Ogólnym (załącznik nr 3) potwierdzone przez Dyrektora Szkoły/Przedszkola w imieniu uczestników Projektu.
  3. Lista uczestników Konkursu EKOSZKOŁA zostanie ogłoszona do dnia 21 października 2024r. na stronie internetowej www.projektekoszkola.pl oraz w mediach społecznościowych Projektu pod adresem: www.facebook.com/projektekologiczny

ZASADY UCZESTNICTWA

Runda I – Film ekologiczny – runo leśne

1. Kategoria wiekowa: uczniowie klas IV – VIII
  2. Szkoła przygotowuje jeden film (nagranie wideo) przedstawiający bogactwo runa leśnego (flory i fauny) swojej miejscowości, gminy. Czas filmu nie może przekroczyć trzech minut. Praca ma być wykonana wyłącznie na Małopolski Projekt Ekologiczny EKOSZKOŁA 2024. Dyskwalifikowane będą filmy, które brały udział w innych projektach/konkursach.
  3. Film należy przesłać zgodnie z instrukcją zawartą na stronie Projektu www.projektekoszkola.pl/prace bądź umieścić na nośniku elektronicznym i wysłać pocztą na adres Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie w terminie do dnia 15 października 2024 r.
  4. Uwaga! Na początku filmu należy umieścić informację zawierającą: klasę, nazwę i adres Szkoły, imię i nazwisko koordynatora projektu.
  5. Kryteria oceny: bogactwo flory i fauny lasu, walory edukacyjne filmu, pomysłowość i funkcjonalność filmu, ocena wykonania filmu, zgodność tematyczna.

Runda II – Prezentacja multimedialna z przebiegu działań ekologicznych

1. Kategoria wiekowa: uczniowie klas I – VIII
  2. Szkoły przygotowują prezentację multimedialną z przebiegu działań ekologicznych, obejmującą wyłącznie ostatnie lata szkolne (2022/2023, 2023/2024 i 2024/2025), np. konkurs wiedzy z zakresu rodzimej fauny i flory, akcje ekologiczne, konkursy i uroczystości o tematyce ekologicznej, konkurs na plakat ekologiczny, wycieczki i zajęcia terenowe, spotkania z ciekawymi ludźmi itp.
  3. Prezentacja powinna być przygotowana w programie PowerPoint, Impress lub podobnym i zawierać nie więcej niż 30 slajdów. Prace powinny dotyczyć działań ekologicznych całej Szkoły, zawierać zdjęcia i krótkie, zwięzłe komentarze, a nie obszerne opisy realizowanych inicjatyw.
  4. Prezentację należy przesłać zgodnie z instrukcją zawartą na stronie Projektu www.projektekoszkola.pl/prace bądź umieścić na nośniku elektronicznym i wysłać pocztą na adres Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie w terminie do dnia 15 października 2024 r.
  5. Kryteria oceny: różnorodność podejmowanych działań wewnątrzszkolnych, różnorodność podejmowanych działań pozaszkolnych, ocena wykonania prezentacji multimedialnej, krótki i zwięzły komentarz, zgodność tematyczna.

Runda III – Fotografia przyrody miejscowości, gminy

1. Kategoria wiekowa: uczniowie klas IV – VIII
  2. Szkoły uczestniczące w Projekcie wykonują i przesyłają 3 – 5 fotografii przedstawiające piękno przyrody swojej okolicy. Może to być zdjęcie krajobrazowe, panorama lub zbliżeniowe (fauny lub flory).
  3. Fotografie (pliki) o wielkości co najmniej 1 MB należy przesłać zgodnie z instrukcją zawartą na stronie Projektu www.projektekoszkola.pl/prace bądź umieścić na nośniku elektronicznym i wysłać pocztą na adres Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie w terminie do dnia 15 października 2024 r.
  4. Kryteria oceny: bogactwo zasobów przyrody, wpływ fotografii na postawy ekologiczne uczniów, estetyka wykonania zdjęcia, ocena ogólna fotografii.

Runda IV – Plakat lub makieta

1. Kategoria wiekowa uczniowie klas I – III
  2. Konkurs na plakat lub makietę ekologiczną wykonaną dowolną techniką plastyczno-techniczną, przy jednoczesnym obowiązkowym wykorzystaniu elementów z surowców wtórnych, przeznaczony jest dla Przedszkoli i Oddziałów Przedszkolnych oraz uczniów klas I–III szkół podstawowych z województwa małopolskiego. Zainteresowane Szkoły przesyłają jeden plakat wykonany z udziałem uczniów w rozmiarze 100×70 cm lub jedną makietę o rozmiarach 50×35 cm do Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie w terminie do dnia 15 października 2024 r. Tematyka pracy: „EKOLOGICZNA SZKOŁA”. Prace muszą być wykonane wyłącznie na Małopolski Projekt Ekologiczny EKOSZKOŁA 2024.
  3. W prawym dolnym rogu na froncie pracy należy umieścić komputerowo wykonaną metryczkę zawierającą: oddział, adres Szkoły, imię i nazwisko koordynatora Projektu.
  4. Kryteria oceny: świadomość ekologiczna i prozdrowotna dzieci, współudział uczniów i dzieci w wykonaniu pracy plastycznej, zgodność tematyczna pracy, walory edukacyjne pracy, jakość i estetyka wykonanej pracy.