Radio RDN Małopolska: Szkoła w Chojniku i przedszkole z Brzeska najbardziej eko w Małopolsce!

Sprzątanie świata, sadzenie roślin, poznawanie okolicznej flory, a potem test wiedzy o ekologi. Za nami finał 14. edycji konkursu ‘Ekoszkoła-Ekoprzedszkole-Ekouczeń’.

W tegorocznej edycji wzięło łącznie 60 szkół i przedszkoli z szesnastu powiatów województwa małopolskiego, które rywalizowały o tytuł Ekoszkoły i Ekoprzedszkola.

Tytuł Ekoszkoły 2022 otrzymała Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Chojniku (gm. Gromnik).

Koordynator projektu Ekoszkoła ze zwycięskiej szkoły Iwona Banaś mówi, że taka forma konkursu, który trwa cały rok daje możliwość, aby uczniowie zaangażowali się w niego na różne sposoby.

– Jesteśmy dumni z tego sukcesu. W ramach realizacji projektu przygotowaliśmy m.in. ekologiczny plac zabaw dla przedszkolaków oraz zielnik i album zdjęć fauny i flory naszej okolicy. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyło się wykonanie klasowego ogródka, ekodomków dla owadów, oraz syropu z forsycji i mniszka lekarskiego. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, kreatywnością i pomysłowością przy wykonywaniu poszczególnych zadań.

W tym roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a liczba uczestników była dwukrotnie większa niż w poprzednim roku.

– Małopolski projekt Ekoszkoła-Ekoprzedszkole-Ekouczeń odbył się po raz 14. Konkurs składa się z pięciu rund. Bardzo cieszę się, że po okresie pandemii wzrosła liczba szkół i przedszkoli uczestniczących w konkursie, kolejnej edycji ekoszkoły w trosce o naszą piękną przyrodę ojczystą – mówi współorganizator i dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym Cecylia Czaja.

Uroczyste podsumowanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie było okazją dla szkół, aby podzieliły się efektami swojego codziennego zaangażowania w dbanie o środowisko naturalne.

Organizator i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Piotr Kania mówi, że finał konkursu to tylko podsumowanie, a trwa on cały rok, aby w środowiskach lokalnych angażować się w dbanie o środowisko na różne sposoby.

– Te działanie jest praktycznie całoroczne. Nasza inicjatywa nie ogranicza się tylko do zbierania śmieci i ich właściwego segregowania, ale tak naprawdę chcemy zwracać uwagę uczniów i opiekunów o to, aby dbać o środowisko naturalne. Także na to, aby mieli okazję zwrócić uwagę na to najbliższe otoczenie, nie tylko poprzez literaturę, ale poprzez np. wycieczki w teren. Punktowane są w konkursie wyjazdy do parków czy oczyszczalni ścieków.

Szkoły mogą się już zgłaszać do kolejnej, już 15. edycji konkursu, która swój finał będzie miała w przyszłym roku.

Konkurs był finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, a także przez gminę Borzęcin i powiat brzeski.

Źródło: https://rdn.pl/138330/szkola-w-chojniku-i-przedszkole-z-brzeska-najbardziej-eko-w-malopolsce/