50 uczniów zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego Małopolskiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła-Ekoprzedszkole-Ekouczeń. W jego ramach uczestnicy musieli wykazać się rozległą wiedzą z zakresu dbania o środowisko, ale też byli zobligowani by poznać wybrane parki krajobrazowe. Test wiedzy w ramach konkursu odbywał się w Borzęcinie.
– Angażujemy dzieci, pokazujemy jak piękna jest nasza polska przyroda, ale też uczymy szacunku, bo widzimy, że ta przyroda w wielu miejscach ulega degradacji, ponosimy tego skutki i aby ta przyroda przetrwała do kolejnych pokoleń w jak najlepszym stanie to już od najmłodszych lat musimy dzieci uczyć szacunku do przyrody – wyjaśnia Cecylia Czaja, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym.
Do Borzęcina na etap wojewódzki konkursu uczniowie przyjechali przygotowani i wyposażeni w niezbędną wiedzę.
– Jesteśmy tu po to, aby wygrać. – Trzeba było się bardzo dużo przygotowywać, mniej więcej z dwóch parków, czyli Parku Ciężkowickiego i Parku Beskidu Małego. Tylko z tych dwóch parków było bardzo dużo informacji, do tego wszystkie tematy ekologiczne, których tez nie było mało. – Biorę udział w tym konkursie, żeby móc poszerzać swoje zasoby wiedzy na temat niezaśmiecania planety. – Ekologia jest to np. segregacja śmieci, dbanie o zasoby środowiska. – To wszystko, co można zrobić, by upiększać nasz świat – mówili uczestnicy etapu wojewódzkiego Projektu Ekologicznego Ekouczeń.
Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych i podzielony na dwie grupy wiekowe: klasy 4-6 i klasy 7-8. Niższą kategorię wiekową reprezentowało w Borzęcinie aż 37 uczniów, pozostałych 13 było z ostatnich klas szkoły podstawowej. Otrzymali oni test składający się z 30 zadań.
– Pierwsze 20 to zadania typowo zamknięte, tym razem to pytania tylko z jedną odpowiedzią, więc to jest łatwe dla uczniów. Dodatkowo 10 zadań to zadania otwarte i dotyczą wiedzy ogólnej z zakresu ekologii, ochrony środowiska, ochrony przyrody, ale także z parków narodowych, które w tym roku obowiązują – wyjaśnia Mieczysława Seruś, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Tarnowcu.
– Jako parki krajobrazowe chętnie wspieramy ten konkurs, żeby od dzieciństwa pomagać przyswajać tę wiedzę dotyczących ekologii, ochrony przyrody, ale też parków krajobrazowych, bo mamy parków krajobrazowych w województwie 11. W konkursie Ekoszkoła co roku wybierane są dwa parki, o których dzieci pogłębiają swoją wiedzę, bo 11 być może to by było za dużo na raz. W tym roku wybrano Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Beskidu Małego – mówi Patrycja Łabuz-Walczak, zastępca dyrektora w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
W konkursie udział wzięło 18 szkół z terenu Małopolski. Jednak ci, który do tej pory nie zgłosili się do udziału w projekcie jeszcze mają szansę.
– Jest jeszcze czas, na to by szkoły zgłosiły się do pozostałych czterech etapów konkursu. Termin zgłoszeń upływa 30 czerwca, więc jeśli jakieś szkoły jeszcze się zastanawiają, chcą się pochwalić, co ciekawego z zakresu ekologii na swoim terenie zrobiły to zapraszam serdecznie. W ubiegłym roku startowało 60 placówek oświatowych z Małopolski, więc w tym roku również liczymy na to, że również przedszkola i szkoły podstawowe dopiszą, także zaangażowani uczniowie, nauczyciele pokazujący swoje ekologiczne inicjatywy będą się mogli pochwalić nimi w naszym konkursie – zachęca Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.
Warto dodać, że to już 15. edycja Małopolskiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła-Ekoprzedszkole-Ekouczeń.
Wioletta Zarębska