Regulamin Małopolskiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła 2025

INFORMACJE WSTĘPNE

  1. Konkurs EKOSZKOŁA składa się z IV Rund:
    • Runda I – Film ekologiczny – podszyt;
    • Runda II – Prezentacja multimedialna z przebiegu działań ekologicznych;
    • Runda III – Fotografia przyrody miejscowości, gminy;
    • Runda IV – Plakat lub makieta;
  2. Szczegółowe i bieżące informacje dotyczące Projektu można znaleźć na stronie internetowej www.projektekoszkola.pl w mediach społecznościowych Projektu pod adresem: www.facebook.com/projektekologiczny

ZGŁOSZENIA

  1. Zgłoszenia do Konkursu EKOSZKOŁA (załącznik nr 1 do Regulaminu ogólnego) należy przesłać do 30 czerwca 2025r. za pomocą papierowej deklaracji (na adres szkoły) lub skanu wysłanego na adres e-mail: spdolny7@gmail.com
  2. Wraz ze zgłoszeniem Szkoły biorące udział w Konkursie EKOSZKOŁA dostarczają organizatorowi Projektu (Zespołowi Szkolno – Przedszkolnemu w Borzęcinie Dolnym) zgody na przetwarzanie danych osobowych – RODO (załącznik nr 2 Regulaminu Ogólnego) oraz zgody na udział w projekcie na warunkach określonych w Regulaminie Ogólnym (załącznik nr 3) potwierdzone przez Dyrektora Szkoły/Przedszkola w imieniu uczestników Projektu.
  3. Lista uczestników Konkursu EKOSZKOŁA zostanie ogłoszona do dnia 07 lipca 2025 roku na stronie internetowej www.projektekoszkola.pl oraz w mediach społecznościowych Projektu pod adresem: www.facebook.com/projektekologiczny

ZASADY UCZESTNICTWA

Runda I – Film ekologiczny – podszyt

  1. Kategoria wiekowa: uczniowie klas IV – VIII
  2. Szkoła przygotowuje jeden film (nagranie wideo) przedstawiający bogactwo podszytu lasu (flory i fauny) swojej miejscowości, gminy. Czas filmu nie może przekroczyć trzech minut. Praca ma być wykonana wyłącznie na Małopolski Projekt Ekologiczny EKOSZKOŁA 2025. Dyskwalifikowane będą filmy, które brały udział w innych projektach/konkursach.
  3. Film należy przesłać zgodnie z instrukcją zawartą na stronie Projektu www.projektekoszkola.pl/prace bądź umieścić na nośniku elektronicznym i wysłać pocztą na adres Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie w terminie do dnia 30 czerwca 2025r. Liczy się data stempla pocztowego.
  4. Uwaga! Na początku filmu należy umieścić informację zawierającą: nazwę szkoły oraz imię i nazwisko koordynatora projektu.
  5. Kryteria oceny: bogactwo przedstawionej flory i fauny lasu, walory edukacyjne filmu, pomysłowość i komentarz słowny, ocena wykonania filmu, zgodność tematyczna.

Runda II – Prezentacja multimedialna z przebiegu działań ekologicznych

  1. Kategoria wiekowa: uczniowie klas I – VIII
  2. Szkoły przygotowują prezentację multimedialną z przebiegu działań ekologicznych, obejmującą wyłącznie ostatnie lata szkolne (2023/2024 i 2024/2025), np. konkurs wiedzy z zakresu rodzimej fauny i flory, akcje ekologiczne, konkursy i uroczystości o tematyce ekologicznej, konkurs na plakat ekologiczny, wycieczki i zajęcia terenowe, spotkania z ciekawymi ludźmi itp.
  3. Prezentacja powinna być przygotowana w programie PowerPoint, Impress lub podobnym i zawierać nie więcej niż 30 slajdów. Prace powinny dotyczyć działań ekologicznych całej Szkoły, zawierać zdjęcia i krótkie, zwięzłe komentarze, a nie obszerne opisy realizowanych inicjatyw.
  4. Prezentację należy przesłać zgodnie z instrukcją zawartą na stronie Projektu www.projektekoszkola.pl/prace bądź umieścić na nośniku elektronicznym i wysłać pocztą na adres Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie w terminie do dnia 30 czerwca 2025r. Liczy się data stempla pocztowego.
  5. Kryteria oceny: różnorodność podejmowanych działań wewnątrzszkolnych, różnorodność podejmowanych działań pozaszkolnych, ocena wykonania prezentacji multimedialnej, krótki i zwięzły komentarz, zgodność tematyczna.

Runda III – Fotografia przyrody miejscowości, gminy

  1. Kategoria wiekowa: uczniowie klas IV – VIII.
  2. Szkoły uczestniczące w Projekcie wykonują i przesyłają 3 – 5 fotografii przedstawiających piękno przyrody swojej okolicy. Może to być zdjęcie krajobrazowe, panorama lub zbliżeniowe (fauny lub flory). Zdjęcie powinno być opatrzone jednozdaniowym opisem (w załączeniu).
  3. Fotografie (pliki) o wielkości co najmniej 1 MB należy przesłać zgodnie z instrukcją zawartą na stronie Projektu www.projektekoszkola.pl/prace bądź umieścić na nośniku elektronicznym i wysłać pocztą na adres Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie w terminie do dnia 30 czerwca 2025r. Liczy się data stempla pocztowego.
  4. W konkursie mogą brać udział tylko te prace, które nie były nigdzie publikowane ani zgłoszone do innych konkursów.
  5. Kryteria oceny: bogactwo przedstawionych zasobów przyrody, walory edukacyjne pracy, samodzielność pracy, estetyka wykonania zdjęcia, ocena ogólna fotografii.

Runda IV – Plakat lub makieta

  1. Kategoria wiekowa uczniowie klas I – III
  2. Konkurs na plakat lub makietę ekologiczną wykonaną dowolną techniką plastyczno-techniczną, przy jednoczesnym obowiązkowym wykorzystaniu elementów z surowców wtórnych, przeznaczony jest dla uczniów klas I–III szkół podstawowych z województwa małopolskiego. Zainteresowane Szkoły przesyłają jeden plakat wykonany z udziałem uczniów w rozmiarze 100 x70 cm lub jedną makietę o rozmiarach 50×35 cm do Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie w terminie do dnia 30 czerwca 2025r. Liczy się data stempla pocztowego.
  3. Tematyka pracy: „DZIAŁANIA EKOLOGICZNE NASZEJ SZKOŁY”.
  4. Prace muszą być wykonane wyłącznie na Małopolski Projekt Ekologiczny EKOSZKOŁA 2025.
  5. W prawym dolnym rogu na froncie pracy należy umieścić komputerowo wykonaną metryczkę zawierającą: oddział, adres Szkoły, imię i nazwisko koordynatora Projektu.
  6. Kryteria oceny: świadomość ekologiczna i prozdrowotna dzieci, współudział uczniów i dzieci w wykonaniu pracy plastycznej, zgodność tematyczna pracy, walory edukacyjne pracy, jakość i estetyka wykonanej pracy.