Regulamin Małopolskiego Projektu Ekologicznego Ekouczeń 2024

Aktualizacja z dnia 9.09.2024 r.: zmiana Harmonogramu – nowe terminy zgłoszeń i konkursu

Aktualizacja z dnia 13.06.2024 r.: zmiana Harmonogramu – nowe terminy zgłoszeń

Aktualizacja z dnia 25.04.2024 r.: zmiana Harmonogramu – nowe terminy zgłoszeń i konkursu

INFORMACJE WSTĘPNE

  1. Projekt EKOUCZEŃ to Konkurs z zakresu wiedzy. Adresowany jest do wszystkich uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z województwa małopolskiego.
  2. Konkurs przeprowadzony zostanie w II etapach:
    1. etap wojewódzki – pisemny test wiedzy w siedzibie Organizatora Projektu.
    2. etap szkolny – test wiedzy online (pisany w danej szkole),
  3. Szczegółowe i bieżące informacje dotyczące Projektu można znaleźć na stronie internetowej www.projektekoszkola.pl oraz na stronie Facebook pod adresem: www.facebook.com/projektekologiczny

ZGŁOSZENIA

  1. Zgłoszenie do konkursu należy przesłać do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Bł. Karoliny Kózkówny w Borzęcinie Dolnym do dnia 15 października r. za pomocą papierowej deklaracji (załącznik nr 1 do Regulaminu Ogólnego) lub skanu wysłanego na adres e-mail: spdolny7@gmail.com
  2. Szkoły uczestniczące w konkursie przekazują dla każdego uczestnika zgodę na przetwarzanie danych osobowych – RODO (załącznik nr 2) oraz zgodę na udział w projekcie na warunkach określonych w Regulaminie Ogólnym (załącznik nr 3).
  3. Lista uczestników Konkursu EKOUCZEŃ zostanie ogłoszona w dniu 17 października 2024 r. na stronie internetowej www.projektekoszkola.pl oraz w mediach społecznościowych Projektu pod adresem: www.facebook.com/projektekologiczny

POSTANOWIENIA OGÓLNE

  1. Zakres wiedzy wymagany na poszczególnych etapach konkursu: wiadomości i umiejętności z ekologii i ochrony przyrody z uwzględnieniem następujących form ochrony przyrody: Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy oraz Rudniański Park Krajobrazowy.

  1. Materiały zawierające informacje o wskazanych parkach krajobrazowych można uzyskać na stronie internetowej, klikając w linki: https://zpkwm.pl/edukacja/biblioteka/ oraz na stronie www.projektekoszkola.pl/materialy
  2. Kolejne etapy konkursu odbywają się w terminach wskazanych w harmonogramie.
  3. Nie przewiduje się dodatkowych terminów konkursu na etapie szkolnym i wojewódzkim.
  4. Zestawy zadań oraz schematy oceniania do wszystkich etapów konkursu opracowywane są przez specjalistów z zakresu przyrody, biologii, ekologii i ochrony środowiska.
  5. Członkowie Komisji Konkursowej nie mogą przygotowywać uczniów do konkursu pod rygorem skreślenia tych uczniów z listy uczestników.
  6. Osoby mające dostęp w toku organizowania i przeprowadzania konkursu są zobowiązane do dochowania tajemnicy i nieujawniania ich treści.
  7. Podczas każdego z etapów zabrania się wnoszenia do sal, w których odbywa się konkurs, urządzeń mobilnych, w tym telefonów komórkowych, tabletów pod rygorem wykluczenia ucznia z dalszego udziału w Projekcie. Dopuszcza się jedynie korzystanie z długopisu/pióra i linijki.
  8. Podczas każdego z etapów konkursu należy bezwzględnie stosować się do zasad i procedur bezpieczeństwa obowiązujących w danej Szkole.
  9. Za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom biorącym udział w każdym etapie odpowiada Dyrektor Szkoły, do której uczęszcza uczeń.

ZASADY UCZESTNICTWA

  1. Do konkursu mogą przystąpić uczniowie szkół podstawowych z terenu województwa małopolskiego, w dwóch kategoriach wiekowych:
    1. klasy IV – VI;
    2. klasy VII – VIII.
  2. Udział ucznia w Projekcie jest dobrowolny.
  3. Uczeń zgłasza chęć udziału w Projekcie Dyrektorowi Szkoły. Zgłoszenia uczniów Dyrektor przekazuje Szkolnemu Koordynatorowi Projektu.
  4. Uczeń oraz jego rodzice zobowiązani są do zapoznania się i przestrzegania postanowień Regulaminu.

ORGANIZACJA ETAPU SZKOLNEGO

  1. Za przeprowadzenie etapu szkolnego w dniu 18 października 2024 r. odpowiada Dyrektor Szkoły.
  2. Zadania Dyrektora Szkoły:
    1. przyjęcie zgłoszenia uczniów do konkursu;
    2. wskazanie Szkolnego Koordynatora Projektu;
    3. uzyskanie zgody jednego z rodziców, zawartej w załączniku nr 2 i nr 3 do Regulaminu, na udział ucznia w Projekcie;
    4. odebranie oświadczeń od jednego z rodziców, zawartych w załączniku nr 2 i 3 do Regulaminu oraz zapoznanie rodziców uczniów biorących udział w Projekcie z klauzulą informacyjną RODO, stanowiącą załącznik nr 2 Regulaminu Projektu;
    5. zorganizowanie i przeprowadzenie etapu szkolnego konkursu w terminie określonym w harmonogramie oraz w warunkach zapewniających samodzielną pracę uczniów;
    6. umożliwienie uczniom zalogowania się do systemu testu w internetowej platformie z 5-minutowym wyprzedzeniem, w celu przygotowania uczestników do udziału w konkursie;
    7. przekazanie uczniom informacji o tym, że na stronie internetowej www.projektekoszkola.pl została opublikowana lista uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego oraz wyniki testu;
  3. Odpowiedzi w teście w etapie szkolnym uczeń wypełnia zdalnie w elektronicznym formularzu testu udostępnionym przez Organizatora Projektu.
  4. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnej pracy ucznia Szkolny Koordynator Projektu podejmuje decyzję o przerwaniu konkursu przez tego ucznia i unieważnia jego pracę.
  5. W czasie pisania testu uczniowie nie mogą opuszczać sali. Szkolny Koordynator Projektu może zezwolić, w szczególnie uzasadnionej sytuacji, na opuszczenie sali po zapewnieniu warunków uniemożliwiających kontaktowanie się ucznia z innymi osobami.
  6. Szkolny Koordynator Projektu nie może udzielać uczniom żadnych wyjaśnień dotyczących zadań ani ich komentować.
  7. Przewodniczący Komisji Konkursowej do dnia 21 października 2024 r., publikuje listę uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego na stronie internetowej www.projektekoszkola.pl

ORGANIZACJA ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  1. Do etapu wojewódzkiego kwalifikuje się maksymalnie 3 uczniów z danej Szkoły z najwyższą punktacją w każdej kategorii wiekowej, którzy w etapie szkolnym uzyskali co najmniej 50% punktów możliwych do zdobycia.
  2. Uczniowie zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego przystępują do niego w siedzibie Organizatora Projektu, tj. w Borzęcinie w dniu 24 października 2024 r.
  3. Uczestnicy etapu wojewódzkiego proszeni są o przybycie 45 minut przed rozpoczęciem testu pisemnego.
  4. Nadzór nad przebiegiem etapu wojewódzkiego spoczywa na Komisji Konkursowej.
  5. Odpowiedzi w teście pisemnym w etapie wojewódzkim uczeń zaznacza długopisem/piórem w arkuszu konkursowym.
  6. Podczas etapu wojewódzkiego obowiązuje bezwzględny zakaz używania korektora oraz jakichkolwiek zmazywalnych przyborów piśmienniczych. Zadania, w których wyżej wymienione przybory zostaną użyte, nie będą podlegały ocenie.
  7. Przewodniczący Komisji Konkursowej publikuje listę laureatów konkursu na stronie internetowej www.projektekoszkola.pl

HARMONOGRAM

Lp.ZadanieTermin
Etap szkolny18 października 2024 r.
1.Zgłoszenie uczniów do biura Organizatora Projektudo 15 października 2024 r.
2.Opublikowanie listy uczestników Konkursu EKOUCZEŃ17 października 2024 r.
3.Szkolny test wiedzy – 30 minut18 października 2024 r.
godz. 10.00
4.Opublikowanie wyników na stronie www.projektekoszkola.pl21 października 2024 r.
Etap wojewódzki24 października 2024 r.
1.Potwierdzenie udziału ucznia w teście pisemnym przez Szkolnego Koordynatora Projektudo 22 października 2024 r.
2.Przybycie na etap wojewódzki24 października 2024 r. godz. 10.30
3.Wojewódzki test wiedzy – 60 minut24 października 2024 r. godz. 11.15
4.Opublikowanie wyników, ogłoszenie laureatów na stronie internetowej www.projektekoszkola.pl25 października 2024 r.
5.Uroczyste zakończenie Projektu6 listopad 2024