Regulamin Małopolskiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła, Ekoprzedszkole, Ekouczeń 2022

Aktualizacja z dnia 6.05.2022 r.: Przedłużono termin zgłoszeń do 25 maja 2022 r. i termin składania prac do 30 czerwca 2022 r.

INFORMACJE WSTĘPNE

  1. Projekt Ekoszkoła składa się z konkursów z zakresu: wiedzy, pracy filmowej, plakatu ekologicznego, albumu i zielnika oraz prezentacji multimedialnej z działalności ekologicznej. Adresowany jest do wszystkich szkół podstawowych z województwa małopolskiego.
  2. Projekt Ekoprzedszkole na plakat ekologiczny przeznaczony jest dla wszystkich Przedszkoli/Oddziałów Przedszkolnych z województwa małopolskiego.
  3. Projekt Ekouczeń to konkurs z zakresu wiedzy (Runda I projektu „Ekoszkoła”). Adresowany jest do wszystkich uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych z województwa małopolskiego.

CELE

  1. Utrwalenie i pogłębianie wiadomości przyrodniczo – ekologicznych.
  2. Budowanie świadomości ekologicznej.
  3. Wdrażanie do poznawania cennych okazów roślin i zwierząt swojej miejscowości i gminy.
  4. Pobudzanie wrażliwości na piękno środowiska naturalnego.
  5. Kształtowanie aktywnej postawy i kultury ekologicznej.
  6. Wykorzystanie odpadów wtórnych mających wpływ na zmiany klimatu jako pracy technicznej.
  7. Inspirowanie dzieci, uczniów, nauczycieli i rodziców do pracy na rzecz ochrony środowiska.
  8. Prezentacja na forum posiadanych wiadomości, umiejętności i działań z zakresu ekologii.
  9. Nabywanie umiejętności selektywnej zbiórki odpadów.
  10. Przeprowadzenie zmian w swojej miejscowości na rzecz ochrony środowiska.

ZGŁOSZENIA

  1. Zgłoszenie do wszystkich rund należy przesłać do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Bł. Karoliny Kózkówny w Borzęcinie Dolnym do dnia 25 maja 2022 r. za pomocą papierowej karty zgłoszeń (załącznik nr 1 do Regulaminu).
  2. Szkoły/Przedszkola przekazują dla każdego uczestnika Projektu zgodę na przetwarzanie danych osobowych – RODO (załącznik nr 2) oraz zgodę na udział w projekcie na warunkach określonych w Regulaminie (załącznik nr 3).
  3. Do I Rundy Projektu (Wiedza) każda Szkoła deleguje maksymalnie dwóch uczniów w każdej kategorii wiekowej. Eliminacje wstępne do tej Rundy konkursu szkoły organizują we własnym zakresie.

Lista uczestników Projektu zostanie ogłoszona do 31 maja 2022 roku na stronie internetowej www.projektekoszkola.pl oraz w mediach społecznościowych Projektu pod adresem: www.facebook.com/projektekologiczny

PRZEBIEG PROJEKTU

  1. Runda I – Wiedza

Kategorie wiekowe: uczniowie klas IV – VI oraz uczniowie klas VII – VIII

Test wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska będzie przeprowadzony on-line w internetowej platformie w dniu 2 czerwca 2022 r. (czwartek) w warunkach dopuszczonych prawem. Za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom biorącym udział Rundzie I – „Wiedza” oraz właściwy jej przebieg odpowiada Dyrektor Szkoły oraz koordynator Projektu. Test składa się z 45 pytań, na które uczniowie odpowiadają w czasie 60 minut. Każdy z uczniów pisze samodzielnie test wiedzy (uczniowie nie piszą zespołowo tylko indywidualnie). Pytania dotyczą wiadomości z ekologii i ochrony przyrody z uwzględnieniem następujących form ochrony przyrody: Popradzki Park Krajobrazowy oraz Tenczyński Park Krajobrazowy. Pytania konkursowe przygotują specjaliści z zakresu przyrody, biologii, ekologii i ochrony środowiska.

Materiały zawierające informacje o wskazanych parkach krajobrazowych można uzyskać ze stronie internetowej, klikając w linki: https://zpkwm.pl/edukacja/biblioteka oraz na stronie www.projektekoszkola.pl/materialy

Techniczne szczegóły testu on-line zostaną przekazane po skompletowaniu listy zgłoszeń koordynatorom Projektu.

Uwaga! Uczeń, który zdobędzie najwyższą liczbę punktów w Rundzie I – Wiedza (zarówno w kategorii klasy IV-VI, jak i VII-VIII) otrzymuje tytuł Ekouczeń 2022.

Średnia liczba punktów uczniów z danej Szkoły zaliczana będzie do tytułu Ekoszkoła 2022.

  1. Runda II – Film ekologiczny – drugie życie przedmiotów (upcycling)

Kategoria wiekowa: uczniowie klas IV – VIII

Szkoła przygotowuje film (nagranie wideo) przedstawiający proces powstania przedmiotu wykonanego z surowców wtórnych potocznie uznawanych za odpady lub niepotrzebnych rzeczy. Praca powinna być przydatnym do życia lub zabawy przedmiotem, któremu dajemy nową funkcjonalność, tzw. drugie życie. Mogą to być np. zabawki, ozdoby, przedmioty użytkowe itd. Czas filmu nie może przekroczyć trzech minut. Praca ma być wykonana wyłącznie na Małopolski Projekt Ekologiczny Ekoszkoła 2022. Dyskwalifikowane będą filmy, które brały udział w poprzedniej edycji projektu lub w innych projektach/konkursach.

Film należy przesłać za pomocą udostępnionego na stronie Projektu formularza (www.projektekoszkola.pl/formularz) bądź umieścić na nośniku elektronicznym i wysłać pocztą na adres Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie w terminie do dnia 30 czerwca 2022 r.

Uwaga! Na początku filmu należy umieścić informację zawierającą: imię i nazwisko autora/autorów pracy, klasę, nazwę i adres Szkoły, imię i nazwisko koordynatora projektu.

Kryteria oceny: walory edukacyjne – wpływ na środowisko, pomysłowość i funkcjonalność przedmiotu, estetyka wykonania przedmiotu, ocena wykonania filmu, zgodność tematyczna.

  1. Runda III – Prezentacja multimedialna z przebiegu działań ekologicznych

Kategoria wiekowa: uczniowie klas I – VIII

Szkoły przygotowują prezentacje multimedialne z przebiegu działań ekologicznych, obejmujące wyłącznie ostatnie dwa lata szkolne (2020/2021 i 2021/2022), np. konkurs na wiedzę z zakresu rodzimej fauny i flory, akcje ekologiczne, konkursy i uroczystości o tematyce ekologicznej, konkurs na plakat ekologiczny, wycieczki i zajęcia terenowe, spotkania z ciekawymi ludźmi itp.

Prezentacja powinna być przygotowana w programie PowerPoint, Impress lub podobnym i mieć nie więcej niż 30 slajdów. Prace powinny dotyczyć działań ekologicznych całej Szkoły, zawierać zdjęcia i krótkie, zwięzłe komentarze, a nie obszerne opisy realizowanych inicjatyw.

Prezentację należy przesłać w terminie do dnia 30 czerwca 2022 r. za pomocą udostępnionego na stronie Projektu formularza (www.projektekoszkola.pl/formularz) bądź umieścić na nośniku elektronicznym i wysłać pocztą na adres Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.

Kryteria oceny: różnorodność podejmowanych działań wewnątrzszkolnych, różnorodność podejmowanych działań pozaszkolnych, ocena wykonania prezentacji multimedialnej, krótki i zwięzły komentarz.

  1. Runda IV – Zielnik i album prac fotograficznych flory i fauny miejscowości, gminy

Kategoria wiekowa: uczniowie klas IV – VIII

Szkoły uczestniczące w Projekcie przygotowują pracę składającą się z dwóch części:

  • albumu prac fotograficznych ciekawych okazów flory i fauny swojej miejscowości i gminy;
  • zielnika prezentującego okazy roślin, specyficznych dla swojej miejscowości i gminy.

Albumy mogą składać się z: maksymalnie 15 stron, a zielniki 10 stron! (format A4). Prace fotograficzne powinny zawierać krótkie opisy. Rośliny w zielniku powinny posiadać kartę zielnikową zwierającą następujące informacje: gatunek (nazwa dwuczłonowa bez nazw łacińskich), data zbioru, imię i nazwisko ucznia, który zebrał i oznaczył roślinę. Dyskwalifikowane będą zielniki i albumy, które brały udział w poprzedniej edycji projektu lub w innych projektach/konkursach.

Albumy i zielniki należy przesłać do Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie do 30 czerwca 2022 r.

Kryteria oceny: bogactwo zasobów przyrody, wpływ albumu i zielnika na postawy ekologiczne uczniów, estetyka wykonania albumu i zielnika, ocena ogólna albumu i zielnika.

  1. Runda V – Plakat ekologiczny

Kategorie wiekowe: uczniowie klas I – III oraz Przedszkola lub oddziały przedszkolne

Konkurs na plakat ekologiczny wykonany w technice dowolnej, przeznaczony jest dla wszystkich Przedszkoli i Oddziałów Przedszkolnych oraz uczniów klas I–III szkół podstawowych z województwa małopolskiego. Zainteresowane Szkoły i Przedszkola/Oddziały Przedszkolne przesyłają jedną pracę plastyczną wykonaną z udziałem dzieci i uczniów w rozmiarze 100×70 cm do Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie w terminie do dnia 30 czerwca 2022 r. Tematyka pracy plastycznej: „EKOLOGIA W MOIM PRZEDSZKOLU/SZKOLE”. Prace muszą być wykonane wyłącznie na Projekt Ekologiczny Ekoszkoła, Ekoprzedszkole, Ekouczeń 2022.

Uwaga! W prawym dolnym rogu na froncie pracy należy umieścić komputerowo wykonaną metryczkę zawierającą: imię i nazwisko autora/autorów pracy, oddział, adres Szkoły lub Przedszkola/Oddziału Przedszkolnego, imię i nazwisko koordynatora projektu.

Kryteria oceny: świadomość ekologiczna dzieci, współudział uczniów i dzieci w wykonaniu pracy plastycznej, zgodność tematyczna pracy, walory edukacyjne pracy, jakość i estetyka wykonanej pracy.

ROZSTRZYGNIĘCIE I NAGRODY

  1. Komisję Konkursową do oceny poszczególnych rund Projektu powołują Organizatorzy.
  2. Lista laureatów zostanie podana przed podsumowaniem Projektu.
  3. Wyniki wszystkich rund zostaną ogłoszone podczas podsumowania Projektu we wrześniu-październiku 2022 r. Szczegółowe i bieżące informacje dotyczące projektu można znaleźć na stronie internetowej www.projektekoszkola.pl na profilu Facebook Projektu pod adresem: www.facebook.com/projektekologiczny
  4. Tytuł EKOSZKOŁA 2022, otrzymuje na rok Szkoła o najwyższej punktacji uzyskanej po zsumowaniu wyników z wszystkich rund (od I do V). W rundzie I wyniki będą średnią uczniów z danej Szkoły startujących w projekcie.
  5. Tytuł EKOPRZEDSZKOLE 2022, otrzymuje na rok Przedszkole, Oddział Przedszkolny o najwyższej punktacji uzyskanej w Rundzie V.
  6. Tytuły EKOUCZEŃ 2022 w obu kategoriach wiekowych otrzymują uczniowie, którzy zdobędą największą liczbę punktów w Rundzie I – Wiedza.
  7. Autorzy prac wyróżnionych przez Komisję Konkursową Projektu uhonorowani zostaną dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Każde dziecko/uczeń biorący udział w Projekcie oraz koordynatorzy poszczególnych rund otrzymują dodatkowo dyplom za udział lub za przygotowanie dzieci/uczniów do zadania.
  8. Organizatorzy Projektu nie przyznają nagród za eliminacje szkolne.

Inne postanowienia

  1. W pozostałych przypadkach nieobjętych niniejszym Regulaminem decyduje powołana przez organizatorów Komisja Konkursowa.
  2. Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne.
  3. Uczestnicy IV i V Rundy Projektu proszeni są o odbiór prac plastycznych, albumów i zielników, po zakończeniu podsumowania Projektu. Prace nieodebrane podczas podsumowania projektu można odebrać osobiście w GOK Borzęcin tylko do dnia 31 października 2022 r. lub wg indywidualnych ustaleń z biurem GOK Borzęcin.