Nagrody, dyplomy i statuetki powędrowały do laureatów Małopolskiego Projektu Ekologicznego „Ekoszkoła – Ekoprzedszkole – Ekouczeń 2024”. Finał 16. edycji wydarzenia odbył się w Domu Kultury w Borzęcinie.
– Małopolski Projekt Ekologiczny „Ekoszkoła – Ekoprzedszkole – Ekouczeń” w tym roku po raz pierwszy składa się z trzech konkursów, pierwszy z nich to „Ekoszkoła”, składająca się z czterech rund: prezentacja multimedialna, film ekologiczny, prace fotograficzne, występują tutaj również makiety albo plakaty. Kolejny konkurs to jest „Ekouczeń”, uczniowie klas 4-8 musieli się wykazać wiedzą z zakresu ekologii i ochrony przyrody, mamy tutaj dwa etapy, etap szkolny i wojewódzki. Jeśli chodzi o konkurs „Ekopszedszkole” to dzieci musiały wykonać prace plastyczną albo makietę – wyjaśnia Cecylia Czaja, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym, inicjator Małopolskiego Projektu Ekologicznego „Ekoszkoła – Ekoprzedszkole – Ekouczeń”.
– Zaczęło się od konkursu w szkole w Borzęcinie Dolnym, a później próbowaliśmy robić konkurs powiatowy, on był dobrze postrzegany, zachęcali nas nauczyciele, szkoły podstawowe, żeby go kontynuować i tak dzisiaj mamy już 16. jego edycję. Cieszymy się, bo organizujemy go wspólnie z Małopolskim Kuratorem Oświaty, jest grono znakomitych patronów, pan wojewoda, pan marszałek, parki krajobrazowe, dwóch starostów tarnowski i brzeski, samorząd gminy Borzęcin. Wszystkie te instytucje wspierają nas w organizacji. To również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który nam pozwala realizować ten konkurs fundując granty – mówi Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.
W tegorocznej edycji Projektu Ekologicznego udział wzięło około 60 szkół i przedszkoli z 15 powiatów województwa Małopolskiego.
– Ważne jest by wśród dzieci, młodzieży szerzyć tę świadomość o edukacji ekologicznej, to jest część programu wychowawczego szkoły, jest to ważne w kształtowaniu postaw ekologicznych szczególnie w dzisiejszym świecie, kiedy mamy poważne zmiany klimatyczne. Ważne jest aby dzieci, młodzież od najmłodszych lat wiedziały, o co chodzi w tym świecie i jakie działania podejmować, żeby nam się żyło lepiej – zauważa Joanna Jasiak, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie.
– Myślę, że sami zdajemy sobie sprawę z tego jak duży nacisk musimy kłaść na ekologię, po to żebyśmy mogli żyć w naszym świcie, środowisku, żebyśmy zdrowo się czuli i zdrowo funkcjonowali – podkreśla Paweł Kułak, wójt gminy Borzęcin.
– Projekt jest bardzo, bardzo ciekawym przedsięwzięciem, dzieci niejako konkurują w zakresie wykonywania różnych zadań związanych z promowaniem idei ochrony środowiska. Nie tak dawno mieliśmy Dzień Niepodległości i można by powiedzieć, że dbanie o nasze otoczenie też jest czynem patriotycznym, ponieważ ważne jest to co zostawimy po sobie, naszym dzieciom, wnukom, a ta świadomość ekologiczna wśród naszej młodzieży ufam, że rośnie – dodaje Maciej Podobiński, wicestarosta brzeski.
Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu zauważają potrzebę dbania o środowisko. – Wydaje mi się, że jest bardzo potrzebna rzecz w tych czasach, bo w ten sposób ratujemy planetę. Mamy wiele zanieczyszczeń i trzeba robić tak, aby nasza planeta była jak najczystsza i jak najlepsza – mówią Joanna Kułak i Lena Zabiegała ze szkoły podstawowej w Borzęcinie.
W czasie finału w Borzęcinie podziwiać można było prace plastyczne uczniów szkół i przedszkoli, prezentowane były także filmy i prace multimedialne przygotowane w ramach projektu ekologicznego.
Wioletta Zarębska-Filar
Źródło: https://www.tarnowska.tv/artykul/20439,final-malopolskiego-projektu-ekologicznego-w-borzecinie