Wystartowała kolejna edycja konkursu Ekoszkoła, Ekoprzedszkole, Ekouczeń!

Z radością informujemy, że rozpoczęła się kolejna edycja Małopolskiego Projektu Ekologicznego „Ekoszkoła, Ekoprzedszkole, Ekouczeń”. Projekt, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym we współpracy z Małopolskim Kurator Oświaty, ma na celu angażowanie dzieci i młodzieży w aktywne działania na rzecz ochrony środowiska. Uczestniczą w nim szkoły podstawowe i przedszkola z całego województwa małopolskiego. Regulamin i szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie: www.projektekoszkola.pl

Projekt składa się z trzech konkursów: Ekoszkoła, Ekoprzedszkole i Ekouczeń. Każdy z nich obejmuje różnorodne zadania, takie jak tworzenie filmów ekologicznych, prezentacje multimedialne, konkursy wiedzy ekologicznej oraz akcje terenowe. – Poprzez uczestnictwo w projekcie młodzi ludzie poznają przyrodę, budują świadomość ekologiczną i kształtują aktywną postawę wobec ochrony środowiska. Dzieci uczą się podziwiać piękno przyrody, inspirują nauczycieli i rodziców do pracy na rzecz ochrony środowiska i uczą się współpracy w zespole – przyznają organizatorzy.

Koordynatorami zadania są: Piotr Kania dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie, tel. 14 684 60 13, kom. 503 025 121; e-mail: konkurs@borzecin.pl oraz Cecylia Czaja – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym, tel. 14 684-66-33, kom. 500 585 765, e-mail: spdolny7@gmail.com Osoba do kontaktu reprezentująca Partnera Projektu: Bożena Nowak starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Tarnowie tel. 14 696 32 64.

Dołączcie do nas i razem pracujmy na rzecz lepszego środowiska!

(pio)

Małopolski Projekt Ekologiczny 2025

www.projektekoszkola.pl

Konkurs EKOUCZEŃ to konkurs z zakresu wiedzy. Adresowany jest do wszystkich uczniów szkół podstawowych z województwa małopolskiego i rozgrywany jest w kategoriach: klasy 4-6 oraz klasy 7-8.

Konkurs przeprowadzony zostanie w II etapach: etap szkolny (28 maja br.) i etap wojewódzki (12 czerwca br.). Testy obejmować będą wiadomości z ekologii i ochrony przyrody z uwzględnieniem: Bielańsko – Tynieckiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Materiały zawierające informacje o wskazanych parkach krajobrazowych można uzyskać na stronie internetowej, klikając w linki: https://zpkwm.pl/edukacja/biblioteka/ oraz na stronie www.projektekoszkola.pl/materialy

Konkurs EKOSZKOŁA adresowany jest do uczniów wszystkich klas szkół podstawowych z województwa małopolskiego. Składa się z 4 rund:

W Rundzie I szkoły przygotowują jeden film (nagranie wideo) przedstawiający bogactwo podszytu lasu (flory i fauny) swojej miejscowości, gminy. Czas filmu nie może przekroczyć trzech minut. Termin nadsyłania: 30 czerwca 2025r.

W Rundzie II szkoły przygotowują prezentację multimedialną z przebiegu działań ekologicznych, obejmującą wyłącznie ostatnie lata szkolne (2023/2024 i 2024/2025), np. konkurs wiedzy z zakresu rodzimej fauny i flory, akcje ekologiczne, konkursy i uroczystości o tematyce ekologicznej, konkurs na plakat ekologiczny, wycieczki i zajęcia terenowe, spotkania z ciekawymi ludźmi itp. Termin nadsyłania: 30 czerwca 2025r.

W Rundzie III szkoły wykonują i przesyłają 3-5 fotografii przedstawiających piękno przyrody swojej okolicy. Może to być zdjęcie krajobrazowe, panorama lub zbliżeniowe fauny lub flory.

W Rundzie IV uczniowie klas I–III szkół przygotowują plakat (w rozmiarze 100×70 cm) lub makietę ekologiczną (o rozmiarach 50×35 cm) wykonaną dowolną techniką plastyczno-techniczną, przy jednoczesnym obowiązkowym wykorzystaniu elementów z surowców wtórnych. Tematyka pracy: „DZIAŁANIA EKOLOGICZNE NASZEJ SZKOŁY”. Termin nadsyłania prac: 30 czerwca 2025r.

Tytuł „EKOSZKOŁA 2025” otrzymuje na rok Szkoła o najwyższej punktacji uzyskanej po zsumowaniu wyników z Konkursu EKOSZKOŁA, z rund (od I do IV)

Konkurs EKOPRZEDSZKOLE przeznaczony jest dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z województwa małopolskiego.

Placówki przygotowują i nadsyłają plakat lub makietę ekologiczną wykonaną dowolną techniką plastyczno-techniczną, przy jednoczesnym obowiązkowym wykorzystaniu elementów z surowców wtórnych. Rozmiar plakatu to 100×70 cm, a makiety – 50×35 cm. Tematyka pracy plastycznej: „DZIAŁANIA EKOLOGICZNE NASZEGO PRZEDSZKOLA”.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych Konkursów zawierają ich odrębne Regulaminy. Przypominamy, że szkoły nie mają obowiązku uczestnictwa we wszystkich konkursach w ramach Projektu.